Sinop’ta Kilise Kalıntıları Bulundu

Sinop Ada Mahallesinde yapılan kazılarda yeni bir kilise kalıntısı daha bulundu.

Sinop Ada Mahallesinde Şžeker Fabrikaları Genel Müdürlüğüne devletin tahsis ettiği arazide Kültür Merkezi yapılması planlanıyordu. Sinop Arkeoloji Müzesi’nden bir ekip Kültür merkezinin yapılacağı alanı temizlerken eski bir yapının kalıntılarına rasladı. Kısa sürede bu yapının Roma döneminden kalma bir Kilise olduğunu anlayan ekip kazılarını 10 gündür titizlikle sürdürüyor.

Sinop İl Kültür ve Turizm Müdürü Hikmet Tosun kilise kalıntıları ile ilgili şunları söyledi: “Sinop Ada Mahallesi’nde bulunan 4 bin 700 metrekarelik, Şžeker Fabrikaları Genel Müdürlüğü’ne tahsisli olan ve devletin tasarrufu altında bulunan alanda bir kültür merkezi yapmayı düşündük, ancak buranın bir bölümü Anıtlar Koruma Kurulu tarafından sit alanı ilan edilmişti. Biz de buranın sınırlarını belirlemek için bir temizlik kazısı başlattık, bu kazı esnasında Roma dönemi bir kiliseye ait kalıntıları tespit ettik, ayrıca kilisenin sağında ve solunda su sarnıçlarına rastladık. Kazılarımız, şu anda devam ediyor, kazı alanından çıkan buluntulara da ilgi çok büyük. Biz bu bölgeyi bir arkeolojik park yaparak, kültür merkezinin de bir zenginliği olacağını düşünüyoruz.

Kazılarda tam bir sonuca varamadık, İl Özel İdaresi’nden 10 bin TL tutarında bir ödenek talep ettik, bunun akabinde de kazı çalışmalarımızı tamamlayacağız. Kazı çalışmalarımız bittikten sonra da bu arsanın imar sorununu da çözmüş olacağız. Sinop’a güzel bir kültür merkezi kazandırarak, ilimizin büyük bir eksikliğini bu şekilde gidermek istiyoruz.”

Çalışmaları yürüten ekibe teşekkür ediyor ve en kısa sürede bu eserin Sinop Kültür ve Turizmine kazandırılmasını temenni ediyoruz.

“Sinop’ta Kilise Kalıntıları Bulundu” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir