Sinop’un Çehresini Güzelleştirme Çalışmaları

Sinop İl Özel İdaresine ait Atatürk Caddesi üzerinde bulunan iş hanının yıkımı için başlatılan çalışmaların devam ettiği bildirildi.

Vali Hakan Güvençer,  yaptığı açıklamada, eski Tedaş Binasının yıkılması için 5 ay önce İl Genel Meclisinde encümen kararı alarak Meclise teklifte bulunduklarını hatırlattı.

Değişik münazaralarla meclisin bunu reddettiğini ifade eden Güvençer, ”Çok kötü görüntü arz eden bu binada tamirat işleri yapmak istedik. Belediye ve Samsun Kültür ve Tabiat Varlıkları Taşınmaz Yüksek Kurulundan onay alamadık. Valilik olarak yeniden Genel Meclise yıkım kararı alınması için teklifte bulunmuştuk. Bu ay meclisimiz bu konuyu görüşecek. Belki komisyona havale edebilir. Etkili karar bu ay değil bir sonraki ay çıkabilir” dedi.

Bu kez Meclisten yıkım kararının çıkmasını beklediklerini söyleyen Güvençer, mevcut binanın yıkımı ile şehrin ortasındaki doğu surları ve saat kulesinin meydana çıkacağını şehrin tarihi kimliğinin daha açık görüleceğini belirtti.

Yapılacak yıkımın Sinop için iyi bir hizmet olacağını ifade eden Güvençer, şunları kaydetti:

”İnşallah meclisimiz reddetmez. Kültür ve Tabiat Varlıkları Taşınmaz Yüksek Kurulunun 1987 yılında almış olduğu 3771 sayılı kararında Sinop ilinin kale surları çevresinde koruma alanı içinde kalan alanlarda Sinop Belediyesince yeşil alan düzenlemesi kararı var. Bu kararın bir bölümü doğu surları çevresindeki bölümü bu yıkım ile hayata geçmiş olacak.”

Vali Güvençer yıkım kararı verildikten sonra özel hukuk hükümlerinin devreye gireceğini, burada bulunan esnafa tahliye ihbarında bulunacaklarını, boşaltma işlemi bittiğinde binayı yıkarak söz konusu alanın çevre düzenlemesi ile tarihi park haline dönüştürüleceğini bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir