Sinop’ta nükleer santrale destek

Sinop Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erol Derici, Sinop’ta yapılması düşünülen Nükleer Teknoloji ve Araştırma Merkezi‘nin kente katma değer sağlayacağını söyledi.

Sinop’ta nükleer santralle birlikte  Nükleer Teknoloji ve Araştırma Merkezi’nin kurulacak olmasının ülke bilimine olduğu kadar, Sinop’a da büyük katma değer sağlayacağını belirten STSO Başkanı Erol Derici, nükleer santraller konusunda dünyada söylendiği gibi nükleere karşı bir tavır olmadığını kaydetti. Derici, “Her ne kadar karşı yönde farklı anlatılsa da dünyada nükleere karşı bir duruş yok. Birçok ülke santral inşaatına hala devam ediyor. Eğer burada nükleerle birlikte Nükleer Teknoloji ve Araştırma Merkezi kurulacaksa, bu hem bilimsel olarak hem de il ekonomisi açısından büyük fayda sağlayacaktır. Şžu anda Sinop’ta bir anket yapılsa yüzde 60’ı üzerinde nükleere evet çıkar” diye konuştu.

“Sinop’ta nükleer santrale destek” için bir yanıt

 1. Merhaba vatanimin güzel insanlari, bilindigi üzere gelismis ve sanayilesmis bir ülke olmanin ön sarti disa bagimli olmayan enerji kaynaklari ve politikalaridir. Ayrica sanayilesmis ülkelerin atom konusunu hem teknolojik gelismislik kökü hem de silah seklin de baski araci olarak kullanilmasi atom sanayisi ve teknolojisi ile 1 e 1 orantilidir.
  Stratejik acidan bölgemiz de bu teknolojiyi ve ürünlerini,elektronik üreterek kullanmayan, ki ev de hastane de cep de kullandigimiz ileri teknoloji ürünleri tümüyle bu teknolojinin ürünleridir, yani satin almak zorun da olan tek ülkeyiz. Yakinimiz da bulunan tüm “dost” ülkeler de bu teknoloji mevcuttur.
  Saglik acisindan bir cep telefonunun veye evlerdeki elektrik kablolarinin yaydigi elektro manyetik dalgalardan cok daha az etkisi olan atom santrallerinin bu denli abartilmasi yanlistir. Kazalara gelince: ülkemizin cevresi bu tür santrallerle doludur, sinirlarimizi kazalarin etkilerine karsi koruma gibi bir gücümüz olamaz, peki neden biz bu teknolojinin ürünlerini milyarlarca dolar para ödeyerek satin alalim?
  Röntgen den tutun da MR ina kadar, cep den tutun da televizyona kadar günlük hayatimizin degismezleri olan bu teknoloji neden biz de de olmasin, bir türlü anlamiyorum.
  Aklima bir hikaye geldi; Imam cuma vaazin da söylüyormus, “kizlariniza mini etek giydirmeyin haramdir, kizlariniza sunu yaptirmayin günahdir, bunu yaptirmain cehennem de yanarsiniz” gibi konusurken, cemaatten biri sormus “hocam iyi güzel diyorsun da, peki senin kizlarin bunlarin hepsini yapiyor kullaniyor” diye sorunca imam da ” kerataya da ne yakisiyor ama” diye cevaplamis. O hesap, bize gelince mi iyi degil bu is?
  Tüm Sinoplu hemserilerime selamlarimla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir