Alaeddin Camii’nin Duvarındaki Sır…

Bu Fotoğrafa Dikkat!

Sinop merekezde bulunan Alaeddin Camii‘nin fotoğraflarını çekiyorduk ki caminin avlusunu gezerken oradaki görevli beyefendinin uyarısıyla bu noktada bulunan tuhaflığı gördük.

Restorasyonun ardından yeniden ibadete açılan Alaeddin Camii’nin duvarındaki taşlara baktığımızda bizi hayretler içinde bırakacak olan nesneyi gördük.

Dikkatlice bakılmazsa farkedilmesi imkansız olan bu nesne taş üstüne yontulmuş bir insan silüetinin ta kendisi. Saçları, burnu, gözleri ve ağzı açıkça belli olan bu büstün ustaca yontulduğu görülüyor.

Görevliye sorduğumuzda, kendisinin işe yeni başladığını, bu büstü ona burada daha önce çalışan amcanın gösterdiğini ve bu yüzden Caminin restorasyonu sırasında bu insan büstünün farkedilip farkedilmediğini bilmediğini söyledi.

1214 yılında yapılan ve bugüne kadar bir çok kez onarım gören Alaeddin Camii’nin duvarına yerleşen bu taşın ne zaman buraya konulduğu merak konusu. Onarımı yapan ustaların da büstü farketmemeleri ilginç.

Sinop’un tarihinin çok eskilere dayandığı açık bir gerçek. Bu yüzden bu tür büstlerin ve heykellerin karşımıza çıkması çok doğal. Ama merak edilen şey bu büstün hangi çağdaki hangi krallığa ait olduğudur. Burada da iş görevlilere düşüyor.

Büstü daha yakından görmek istiyenler Alaeddin Camiinin tuvaletler tarafındaki duvarına bakabilirler.


“Alaeddin Camii’nin Duvarındaki Sır…” için 2 yanıt

  1. bunu bu kadar olay yapmaya gerek yok çünkü bizler derin bir türk geçmişine sahibiz ve türklerin yaşayış tarzını nasıl mimari eserler bıraktıklarını az çok biliyoruz bence buda atalarımızın bir mimarisi ve ufak bi mesajı olabilir kendilerinden sonra gelecek nesillere merak edilesi bişey ama büyütülecek kadar diill bence

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir