Tarihî Sinop Cezaevi

Tarihî Sinop Cezaevi

Tarihî Sinop Kapalı Cezaevi, bir dönem “Anadolu’nun Alkatrazı” tabiri ile de tanınan ve 1999 yılında kapatılarak müzeye çevrilen cezaevidir. Tarihi eskilere dayanan yapı, şiirlere, şarkılara konu olmuştur.

Üç yanı deniz olan ve tarihi kale duvarlarının içersinde yer alan cezaevine ev sahipliği yapan kale yaklaşık 4000 yıl önce bölgenin hakimi Gaskalılar tarafından yapılmıştır. Grek, Pontus, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlılar kendi dönemlerinde kaleyi korumuş ve güçlendirmişlerdir. Kalenin cezaevi olarak kullanımına ait en eski belgeler ise 1568 yılına dayanmaktadır. Evliya Çelebi seyahatnamesinde bu zindandan şöyle bahsetmiştir;

Büyük ve korkunç bir kaledir. 300 demir kapısı, dev gibi gardiyanları, kolları demir parmaklıklara bağlı ve her birinin bıyığından 10 adam asılır nice azılı mahkumları vardır. Burçlarında gardiyanlar ejderha gibi dolaşır. Tanrı korusun, oradan mahkûm kaçırtmak değil, kuş bile uçurtmazlar.

İç kalenin resmi olarak zindana dönüşmesi ise 1887 yılında olmuştur. O dönem Sinop Mutasarrıfı Veysel Paşa yeni binalarla birlikte bir de hamam eklemiştir. 1939 yılında da Çocuk hapisanesi olarak kullanılmak üzere bir bina daha yapılmıştır.

Kırım Hanı Devlet Giray, Sabahattin Ali, Refik Halit Karay, Mustafa Suphi, Ahmet Bedevi Kuran, Ruhi Su, Burhan Felek, Zekeriya Sertel, Nazım Hikmet ve Necip Fazıl Kısakürek bu cezaevinde yatmış bazı isimlerdir. Cezaevini anlatan şiirler Sabahattin Ali‘nin kaleminden de çıkmış ve bunlardan “Aldırma Gönül” popüler olmuştur.

 

Fotoğraflarla Tarihî Sinop Cezaevi

“Tarihî Sinop Cezaevi” için bir yanıt

  1. SİNOP BİR HARİKA CEZAEVİ İSE ALLAH KİMSEYİ DÜSÜRMESİN BİR COK İNSANIN BURADA BELKİ DE TARİFİ İMKANSIZ ACILAR VE DÜSÜNCELER İÇERSİNDE BİR HATANIN NELERE MOL OLDUGUN BELKİDE HAYAT LARI BOYUNCA KENDİSİN VE AİLESİN ACI HATIRLA DOLU BİR ÖMÜR ALLAH KİMSEYİ BURALARDA SINAV ETMESİN SİNOP CEZAEVİ MUHTESEM BİR TARİH DERYASI VE CEVRESİ DE ESİ BENZERİ BULUNMAYAN KOYLARIYLA MÜHTESEM SEHRİYLE DOGASIYLA KOYLARIYLA SEZSİZLİGİN HAKİM OLDUGU BİR TARİFİ MÜMKÜN OLMAYAN GÜZEL MEMLEKETİM HER YERİNDE BURAM BURAM TARİH KOKAN VE SICAK İNSANLARIYLA ELİ NASIR NİNELERİMİZ VE DEDELERİZ LE AHSAP EVLERİMİZ LE LEZZETİN SİNOP LOKANTALARIN DA RESTURANT LARIN DA VE TEMİZ OTEL LERİYLE CANA CAN KATAN ESNAFIY LA MUTLAKA GEZİLMESİ GEREKEN GÜZEL SİNOP UM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir