Sinop’a Balıkçı Heykeli Yapılacak

Temsili Fotoğraf

Sinop’ta yapılacak olan dev balıkçı heykelinin çamurunu Sinoplular yoğuracak.Sinop’u simgeleyen denizden ağ çeken 6 metrelik dev balıkçı heykeli için çalışma başlatan Sinop İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, heykel için kullanılacak olan yaklaşık 20 tonluk çamurun Tarihi Sinop Cezaevi’nde Sinoplular tarafından yoğrulacağını açıkladı.

Heykelin maket çalışmalarının devam ettiğini ve yapılan maketin teşhir edilerek Sinopluların beğenisine sunularak öneri ve eleştirileri alacaklarını belirten Sinop İl Kültür ve Turizm Müdürü Hikmet Tosun, daha sonra vakit kaybetmeden heykelin yapımına başlanacağını söyledi.

Geçmişten günümüze geçimini balıkçılıkla sağlayan Sinop’u simgeleyen bir heykelin olmadığını belirten Tosun, “Bu düşünceden hareketle, kentimizi simgeleyen böyle bir heykelin yapılmasına karar verdik. Bunla ilgili bir kaç proje önümüze geldi. Fakat bu projeler arasında denizden ağ çeken balıkçıların olduğu heykel projesi ön plana çıktı ve seçildi. Şžu anda bu projenin maketi yapılıyor. Biz bu maketi de sergileyerek tartışmaya açacağız. Eleştirileri sanatkarlarımızla değerlendirerek en güzel sonucu ortaya çıkartacağız. Çalışmayı hemşehrimiz olan Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü Öğretim Görevlisi Turan Baş ve kardeşi Eşref Baş yürütüyor” dedi.

Heykeli Sinoplularla birlikte yapacaklarını belirten Tosun, “Biz bu çalışma için Tarihi Sinop Cezaevi’nin bir bölümünü tahsis edeceğiz. Çalışma sırasında tüm Sinop halkını da mekana davet edeceğiz. Ayrıca Sinop Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri de bu çalışmaya dahil olacak. Sinop kendi heykelini yapacak. Heykel için kullanılacak olan yaklaşık 20 ton çamuru Sinoplular hep birlikte yoğuracak” diye konuştu.

Bu arada Sinop Limanı’na konulacak olan heykelin yaklaşık olarak 100 bin YTL’ye mal olacağı bildirildi.

“Sinop’a Balıkçı Heykeli Yapılacak” için 4 yanıt

  1. Bende bir heykel ve rölyef sanatçısıyım.15 yıldır sinopta tatil yapmaktayım ve bu projeye katılmak istiyorum.Katılmak için bir makette ben yapacağım ve fiyatımı sunmak istiyorum beni yetkili kişilerin dikkate almasını istiyorum ve bağlantı kurmak istiyorum

  2. heykel sanat diyince tatbiki güzel sanatlar akademisinden okul birinciliğiyle mezun olan arkadaşımız hiç tartışmasız EŞREF BAŞ.Sinopa yapılacak olan heykelin Sinoplu ve Sinopta yaşayan EŞREF BAŞ tarafından yapılması tercihimizdir.

  3. evet kesinlikle katılıyoruz.sevgili arkadaşım Sinopa tatile çok insan geliyor.ama bizim sanatçımız Sinoplu ve Sinop ta yaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir