Erfelek’in Coğrafi Yapısı

İlçenin yeryüzü şekilleri Karadeniz Bölgesinin yüzey şekillerine uygun bir özellik gösterir. Ancak denize kıyısı olan bölgelerinde yalıyar tipi kıyı özelliği görülmez. Dağlar denize paraleldir. Kıyıdan uzaklaştıkça yumuşak bir yükseltiyle tepe özelliği gösteren yapıdan sonra kıyıya paralel dağlar yükselir. Domuz dağı, Büyük Dağ ve Hacıbey ormanları en yüksek noktalardır.

Arazi; güneyde dağlık, kuzey ve doğuda engebeli ve düz yapıdadır. Dağlık arazinin tamamı ormanlarla kaplıdır. İlçenin ortasından geçen Karasu Çayı düz ve verimli bir ova şeridi oluşturarak kuzey doğudan Karadeniz’e dökülür. Karasu Çayı 45 km. uzunluğunda olup, 1.175 m. kod farkı vardır.

İlçenin yüzölçümü 410 km2’dir. Bunun % 68.5’i orman, %29.4’ü tarım arazisi ve %2.1’i meradır.

İlçemizin sahil kısımlarında kışlar ılık, yazlar sıcak ve her mevsim yağışlı olup, yağış miktarı 600-1000 mm’dir. Güneydeki dağlık bölgelerde ise geçit iklimi hakimdir.Yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve yağışlıdır. Yağış ortalaması 400-500 mm’dir.

İlçemizin denizden uzaklığı ortalama 17 km, denizden yüksekliği ise ortalama 200 metre civarındadır.

“Erfelek’in Coğrafi Yapısı” için 2 yanıt

  1. ERFELEK GERÇEKTEN GÖRÜLMESİ GEREKEN Bİ YER..
    DOĞA BÜTÜN GÜZELLİĞİNİ ERFELEK TE SERGİLEMİŞ YAAA.
    BU NE GÃœZEL BÄ° Ä°LÇE BÖYLE.ÇOK YAKINDA MEMLEKETÄ°MDEYÄ°M… 🙂

  2. sinop erfelek cenet içerekli bir yer
    ben erfelek ormantepe köyünden ali şentürk buraların herkesin gelip görmesi gereken bir yer
    ben her zaman gidip gelirim her gidişimde hep orda mutlu olurm bir tarafım deniz bir taafım orman huzur buluçagınız bir yer herkese tavsiye ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir